Co zrobić żeby zachować zdrowe zęby do późnej starości?

Próchnica jest chorobą spowodowaną bakteriami znajdującymi się na powierzchni naszych zębów. W powstawaniu próchnicy na zębach kluczową rolę odgrywają bakterie próchnicotwórcze oraz cukry.

Na zębach czasami pojawiają się bakterie, których pożywką są cukry. Powodują one demineralizację szkliwa, a szybkość rozwoju próchnicy może także zależeć od podatności tkanek, która jest uwarunkowana genetycznie. Wiedząc czym jest próchnica i od czego zależy jej rozwój, możemy postarać się unikać tej choroby.

Codzienne zabiegi jakie zalecamy do walki z codzienną próchnicą.

  • Codzienne mycie zębów przy pomocy szczoteczki do zębów – szczoteczka do zębów oraz pasta jakiej używamy powinna być przystosowana do naszych zębów, nasz stomatolog na pewno pomoże nam dobrać odpowiednie akcesoria.
  • Stosowanie płynów do płukania ust.
  • Codzienne nitkowanie zębów, najlepiej nitką która nasączona jest fluorem.
  • Stosowanie irygatora dziąsłowego – jest nowe urządzenie które wypłukuje pod ciśnieniem resztki jedzenia z przestrzeni międzyzębowych.

Zabiegi te eliminują bakterie które są jednym z czynników przyczyniających się do powstawania próchnicy.

Warto także wyeliminować drugi czynnik którym są cukry ale ich całkowite usunięcie z pokarmu nie jest możliwe. Warto unikać pokarmu który zawiera cukry złożone, na przykład chleb, czy chipsy. Stomatolog warszawa, który leczy nasze zęby na pewno pomoże nam z ustaleniem przyczyny choroby. Sami musimy dbać o własne zęby, a efekty przyjdą po dłuższym czasie.